Home > Zpravodajství > domácí sport > Zahraniční koně míří do Pardubic

Zahraniční koně míří do Pardubic

122. Velká pardubická České pojišťovny opět nabídne přímou konfrontaci českých překážkových koní se zahraničními účastníky. Tři majitelé z britských ostrovů a jeden ze Slovenska se rozhodli poslat své elitní překážkáře do boje o úspěch v nejtěžším dostihu starého kontinentu.

Asi největší respekt budí Uncle Junior. Tento jedenáctiletý hnědák valach má za sebou řadu úspěchů ve vytrvaleckých dostizích v Irsku a Anglii. Z třiceti absolvovaných závodů dokázal vytěžit 10 vítězství, 5 druhých míst a 3 třetí pozice. Navíc ze všech třiceti startů nedoběhl do cíle pouze jednou, což ukazuje na jeho velkou spolehlivost. Zatím poslední výhru získal letos v dubnu v irském Punchestownu, kde opanoval dostih na 6500 metrů na velmi těžkém terénu. Vytrvalost mu tedy rozhodně nechybí. Trenérem Uncle Juniora je vynikající Ir William P. Mullins, který za svou kariéru nasbíral dlouhou řadu úspěchů. Mimo jiných například i vítězství v letošním a loňském Gold Cupu v Leopardstownu či loňský triumf v  CHAMPION HURDLE CHALLENGE TROPHY v Cheltenhamu. Uncle Junior má vynikající původ – je vnukem Saddler’s Wellse, který je historicky jedním z nejúspěšnějších plemeníků na světě.

Dalším zahraničním účastníkem je Doctor Pat – osmiletý hnědák valach. Tento potomek velmi dobrého plemeníka Definite Articla v tomto roce také předvedl vyrovnané výkony a hlavně spolehlivost a jistotu nad překážkami. Celkem si v osmnácti startech připsal dvě vítězství a jedno třetí místo. V tomto roce získal jednu výhru v dostihu na 5600, když svým soupeřům „nadělil“ patnáct délek. Doctor Pat je ve vlastnictví Johna McManuse, který dlouhodobě patří mezi nejúspěšnější majitele překážkových koní na britských ostrovech.

Čtěte také:  ČSP nově zamíří do Chuchle Areny Praha. Finále proběhne v Hořovicích

Ilustrační fotografie: Pavel Balek archiv DSIlustrační fotografie: Pavel Balek archiv DS

Své kvality jistě ukáže i Maljimar. Dvanáctiletý hnědák je velmi zkušeným překážkářem, který si ve své kariéře připsal šest vítězství, pět druhých a třetí místa v dostizích na britských ostrovech a také ve Francii. Zatím poslední výhru získal svěřenec trenéra Nicka Williamse letos v dubnu v francouzském Fontainebleau, kde zvítězil v prestižní Grand Steeplechase cross-country de Fontainebleau na 6000 metrů. Slušnou vytrvalost prokázal Maljimar v květnu v Le lion-d’angers, když v dostihu na 7300 metrů doběhl na pátém místě.

Zástupce ve 122. Velké pardubické České Pojišťovny bude mít také Slovensko. Devítiletý ryzák valach Le Jackpot je sice veden jako zahraniční účastník, ale s pardubickou dráhou má bohaté zkušenosti – posledních pět startů totiž absolvoval právě na východě Čech. Tento překážkář francouzského původu se může pyšnit třetím místem z italského Merana z roku 2009 z dostihu na 3550 metrů. Největší úspěch v České Republice si připsal vloni v červnu, když prohrál v dostihu třetí kategorie s dalším účastníkem VP Kalusem po tuhém boji o nos a nechal za sebou další kvalitní steeplery – například Teresinu, Amaragona nebo Rubína. Do Velké pardubické se Le Jackpot kvalifikoval 15. září osmým místem ve čtvrtém kvalifikačním dostihu.

Předchozí: Poslední mistrovství ČR 2012 hostí ranč Bolka Polívky
Následující: 122.Velká pardubická ČP: program, užitečné odkazy na online přenos
x

Mohlo by vás zajímat

Hasiči opět pomáhali koním

V sobotu 26. října vyjížděli hasiči na pomoc dvěma koním – nejprve v Karlovarském a poté v Pardubickém kraji. Zvednout koně zpět na nohy pomáhali hasiči dopoledne u Březové na Sokolovsku. Kůň spadl do terénní prohlubně a nedokázal sám vstát. Zvíře se podařilo s použitím techniky postavit, na místě ho zkontroloval veterinář. ...