Home > Zpravodajství > domácí sport > Zajímavosti pardubického loučení s dostihovou sezonou

Zajímavosti pardubického loučení s dostihovou sezonou

Dostihový den po Velké pardubické je v kalendáři pravidelně od roku 1996. Stejně jako v minulé sezóně je jubilejním desátým, který bude uskutečněn. Od doby svého vzniku došlo u loučení k několika změnám, následující řádky nám připomenou několik zajímavostí hlavního bodu závěrečného dostihového odpoledne. Letošním roce budeme svědky jubilejní 20. Závěrečné steeplechase v Pardubicích.

Loni se z vítězství v závěrečné steeplechase radoval Jan Kratochvíl v sedle Handsome Jacka

Loni se z vítězství v závěrečné steeplechase radoval Jan Kratochvíl v sedle Handsome Jacka

1996

První ročník Závěrečné steeplechase se konal na pardubickém závodišti 26. října 1996, na programu bylo celkem šest dostihů, a tím závěrečným byla Závěrečná cena na 4000 metrů s celkovou dotací 40 tisíc korun. V dostihu se po boji o půl délky prosadil osmiletý Hypnos v sedle Martinou Růžičkovou. Termín dostihu se za léta nezměnil, běhá se pravidelně dva týdny po Velké pardubické. Jen v roce 2006 se nejednalo o poslední dostihový den sezóny v Pardubicích, neboť další byl na programu ještě první listopadovou sobotu, čtvrtého.

2

Závěrečná cena nebo steeplechase, vrchol posledního dostihového na východočeské dráze byl v drtivé většině zařazen jako dostih druhé kategorie. Pouze první ročník byla trojka a v letech 2000 a 2001 se jednalo o klání nejvyšší kategorie.

100 000

Od roku 2009 až do roku 2013 se běhala Závěrečná steeplechase o 100 tisíc korun, minulý rok byla dotace navýšena na 110 tisíc korun a letos dochází k navýšení o dalších deset tisíc korun na celkovou dotaci 120 tisíc Kč. O stejnou sumu se běhalo už v minulosti, když byl dostih zařazen do nejvyšší kategorie, tedy v letech 2000 a 2001. Když však o kategorii sestoupil, tak i dotace poklesla na 55 tisíc v roce 2003.

Čtěte také:  Berlin Eagles vedou v GCL v Chantilly. Prague Lions dojeli dvanáctí

4200

Současná distance dostihu 4200 metrů byla zavedena v roce 2004. Jak bylo uvedeno výše, začínalo se na rovných čtyřech kilometrech, potom se distance měnila od 4300 do 4500 metrů, aby se nakonec ustálila na současné délce.

6

Nejlepším trenérem Závěrečné ceny je Čestmír Olehla, jehož svěřenci se v tomto dostihu dokázali prosadit šestkrát, poprvé vyhrál Olehlův svěřenec v roce 1997 Lateran, zatím poslední vítězství se zrodilo v roce 2011, kdy vyhrál Ignacio. Tři triumfy má na svém kontě Josef Váňa, dva Radek Holčák a zbylá osmička trenérů se mohla radovat jednou.

3

Nejlepším jezdcem závěrečného dostihu je Marek Stromský letošní vítěz Velké pardubické, který zvítězil třikrát. Dvě vítězství mají na svém kontě Jaroslav Myška, Jan Faltejsek a Josef Bartoš. Deset jezdců se zatím prosadil v hlavním bodě závěrečného dne jednou.

2

Jediným koněm, který vyhrál Závěrečnou steeplechase dvakrát, byl svěřenec Čestmíra Olehly Ignacio reprezentující stáj Wrbna Racing, který vyhrál v roce 2009 pod Janem Faltejskem a o dva roky později s Jaroslavem Myškou.

8

Osm ročníků závěrečné steeplechase vyhráli šestiletí koně, jsou tak nejúspěšnějším ročníkem. Letos budou mít na startu pět zástupců z deseti startujících. Dostih vyhráli třikrát pětiletí, Cipís, Ignacio a Charme Look. Nejstarším vítězem je jedenáctiletý Unisono, která v sedle s René Vinklárkem vyhrál v roce 1998.

4:1

Průměrný kurz vítěze Závěrečné steeplechase v posledních dvanácti ročnících je 4:1. Od roku 2003 nikdy nevyhrál kůň s dvouciferným kurzem. V roce 2003 odskočil do dostihu Cipís v kurzu 8:1 stejně jako v roce 2006 Aton, před dvěma roky měl Speranza kurz o dvě desetiny nižší. Třikrát se prosadili koně s desetinovými kurzy. V roce 2004 Bargiel, on pět let později Ignacio a v roce 2010 Baggio.

Čtěte také:  Světová parkurová elita v stínu Eiffelovky. Pražští lvi nebudou chybět

Zdroj: www.pardubice-racecourse.cz

Agrofert park Dostihový spolek a.s. dostihy Pardubice Závěrečné dostihy
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Film Jana Svatoše Lekce divokosti dokumentuje nelehké soužití koní s člověkem i jejich návrat do přírody
Následující: Je to holka! První hříbě divokých koní je klisnička

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Dostihový spolek bude mít nového ředitele

Rada města Pardubic na svém jednání v pondělí 24. června schválila na základě doporučení hodnotící komise Jaroslava Müllera jako vítěze výběrového řízení na pozici člena představenstva pověřeného řízením společnosti Dostihový spolek a.s. „V rámci výběrového řízení obdrželo město Pardubice nabídku od osmi uchazečů. V pátek 21. června proběhlo jednání hodnotící komise, na ...