Chci zde mít svou reklamu
Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > domácí sport > Zajímavosti vrcholu závěrečného dostihového dne pardubické sezóny

Zajímavosti vrcholu závěrečného dostihového dne pardubické sezóny

Dostihový den dva týdny po Velké pardubické je v kalendáři pravidelně od roku 1996. Stejně jako v předchozích dvou letech je jubilejním desátým, který bude v Agrofert parku uspořádán. Od doby svého vzniku došlo u loučení k několika změnám, následující řádky nám připomenou několik zajímavostí hlavního bodu závěrečného dostihového odpoledne.

V letošním roce budeme svědky 21. ročníku Závěrečné steeplechase v Pardubicích, letos se odběhne pod názvem Cena města Pardubic.

1996
První ročník Závěrečné steeplechase se konal na pardubickém závodišti 26. října 1996, na programu bylo celkem šest dostihů, a tím závěrečným byla Závěrečná cena na 4000 metrů s celkovou dotací 40 tisíc korun.
V dostihu se po boji o půl délky prosadil osmiletý Hypnos v sedle Martinou Růžičkovou. Termín dostihu se za léta nezměnil, běhá se pravidelně dva týdny po Velké pardubické. Jen v roce 2006 se nejednalo o poslední dostihový den sezóny v Pardubicích, neboť další byl na programu ještě první listopadovou sobotu, čtvrtého.
Historie Závěrečné steeplechase se začala psát v roce 1994 v Lysé nad Labem, kde se konal i následující ročník. Od roku 1996 se koná dostih pravidelně na pardubické dráze.

2
Závěrečná cena nebo steeplechase, vrchol posledního dostihového na východočeské dráze byl v drtivé většině zařazen jako dostih druhé kategorie, stejně je tomu i v letošním roce. Pouze první ročník byla trojka a v letech 2000 a 2001 se jednalo o klání nejvyšší kategorie.

100 000
Od roku 2009 až do roku 2013 se běhala Závěrečná steeplechase o 100 tisíc korun, v roce 2014 byla dotace navýšena na 110 tisíc korun a od roku 2015 se běhá o 120 tisíc korun. O stejnou sumu se běhalo už v minulosti, když byl dostih zařazen do nejvyšší kategorie, tedy v letech 2000 a 2001. Když však o kategorii sestoupil, tak i dotace poklesla na 55 tisíc v roce 2003.

Čtěte také:  Dítě si hrálo se zapalovačem, hasiči pak zachraňovali 17 koní před požárem

4200
Současná distance dostihu 4200 metrů byla zavedena v roce 2004. Jak bylo uvedeno výše, začínalo se na rovných čtyřech kilometrech, potom se distance měnila od 4300 do 4500 metrů, aby se nakonec ustálila na současné délce.

6
Nejlepším trenérem Závěrečné ceny je Čestmír Olehla, jehož svěřenci se v tomto dostihu dokázali prosadit šestkrát, poprvé vyhrál Olehlův svěřenec v roce 1997 Lateran, zatím poslední vítězství se zrodilo v roce 2011, kdy vyhrál Ignacio, mezitím se prosadili Mister Luce (2000), Masini (2005), Ignacio (2009) a Baggio (2010). Tři triumfy má na svém kontě Josef Váňa, dva Radek Holčák a devět trenérů se mohlo radovat z vítězství jednou.

3
Nejlepším jezdcem vrcholu závěrečného dostihového dne je Marek Stromský, kterému se podařilo vyhrát třikrát. Dvě vítězství mají na svém kontě Jaroslav Myška, Jan Faltejsek a Josef Bartoš. Jedenáct jezdců se zatím prosadilo v hlavním bodě derniéry jednou. Mezi trenéry i jezdci najdeme jméno jediné ženy, Martiny Růžičkové.

2
Jediným koněm, který vyhrál Závěrečnou steeplechase dvakrát, byl svěřenec Čestmíra Olehly Ignacioreprezentující stáj Wrbna Racing, který vyhrál v roce 2009 pod Janem Faltejskem a o dva roky později s Jaroslavem Myškou.

8
Osm ročníků závěrečné steeplechase vyhráli šestiletí koně, jsou tak nejúspěšnějším ročníkem v historii dostihu. Třikrát dostih vyhráli pětiletí, Cipís, Ignacio a Charme Look, osmi a také devítiletí. Nejstarším vítězem je jedenáctiletý Unisono, který v sedle s René Vinklárkem vyhrál v roce 1998.
Charme Look je jediným koněm v historii, který vyhrál Závěrečnou steeplechase a následně Velkou pardubickou. Letos bude na startu jeden pětiletý, po dvou zástupcích šesti, sedmi a osmiletých a nejstarším účastníkem je desetiletý Soros, který se může stát prvním desetiletým vítězem v historii.

Čtěte také:  KONĚ V AKCI: Den první

4,3:1
Průměrný kurz vítěze Závěrečné steeplechase v posledních třinácti ročnících je 4,3:1. Od roku 2003 nikdy nevyhrál kůň s dvouciferným kurzem. Největšími outsidery, kteří se dokázali prosadit, byli v roce 2003 Cipís a o tři roky později Aton, oba zvítězili v kurzu 8:1.  V letech 2013 a 2015 měli Speranza, respektive Ter Mill kurz jen o dvě desetiny nižší. Třikrát se prosadili koně s desetinovými kurzy. V roce 2004 Bargiel, on pět let později Ignacio a v roce 2010 Baggio.

Před 10 lety…
V roce 2006 se Závěrečná steeplechase konala v sobotu 21. října jako Cena Decent Fellow. Shodou okolností se mohl radovat stejný realizační tým jako dva týdny před tím ve Velké pardubické. Šestiletého ryzáka Atona připravoval Josef Váňa a v sedle byl žokej Josef Bartoš. Aton se prosadil po boji o půl délky před Jungem a na třetím místě skončila Eliška Přemyslovna. Celkem bylo na startu deset koní a okolo cílového mezníku jich proběhlo osm. Čas vítězného Atona byl 5.27,63. V roli osmidesetinového favorita nastupoval do dostihu dvanáctiletý hnědák Maskul, ale skončil až na pátém místě. Jak bylo uvedeno výše, vítězný Aton odskočil v kurzu 8:1. Účastníci dostihu bojovali o celkovou dotaci 80 tisíc korun.

Zdroj: www.pardubice-racecourse.cz

Agrofert park Dostihový spolek a.s. dostihy Pardubice
Předchozí: Řidič narazil do volně pobíhajícího koně
Následující: Ostravští hasiči trénovali v Brně manipulaci se závěsnou sítí na koně

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

XII. den metropolitní sezóny: Dostihový den Znovínu Znojmo – Velká cena Conseq

Dvanácté pokračování letošního dění v Conseq Parku Velká Chuchle nabídne velice atraktivní sázkařské příležitosti. Po první položce, v níž se představí nezvítězivší junioři, se rozběhne program sedmi handicapových dostihů, ve kterých jsou šance většiny aktérů velice vyrovnané. Vrcholem pak bude Velká cena Conseq na 1800 metrů, kde se utkají zástupci širší špičky letošního klasického ...