Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > informujeme vás > Zapsání Národního hřebčína na listinu UNESCO je příležitostí i závazkem

Zapsání Národního hřebčína na listinu UNESCO je příležitostí i závazkem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem spolu se s okolní historickou krajinou aspiruje na zapsání na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Informovat starosty dotčených obcí i občany přijeli do hřebčína  zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva zemědělství a Národního památkového ústavu. Besedy se zúčastnil jí také 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Ilustrační fotografie: archiv NH Kladruby

Ilustrační fotografie: archiv NH Kladruby

Památky UNESCO musí splnit dvě základní podmínky – především musí být ve světě ojedinělé, a potom musí dokázat, že tato hodnota bude i do budoucna zachována. „V Národním hřebčíně je jedinečný historický chov jednoho druhu koní, který nemá ve světě obdoby, a to je naše devíza,“ řekla na setkání Petra Ulbrychová z Ministerstva kultury. Hřebčín prochází rozsáhlou obnovou, která má být dokončena letos na podzim. Má zpracovaný takzvaný management plán, který určuje, co v rámci zachování své jedinečnosti může a nesmí dělat. Nyní by měla být ve spolupráci s památkáři vyhlášena krajinná památková zóna, která zaručí zachování autentické historické krajiny v jeho okolí tak, aby její jedinečnost nebyla nijak narušena. Právě vyhlášení této zóny a podmínky pro život v ní byly hlavním tématem setkání.

„Občané mají legitimní právo se dozvědět, jaký vliv bude mít vyhlášení této zóny na jejich běžný život. Je správné říct, že to s sebou přináší i některá omezení při stavební činnosti,“ řekl na setkání náměstek hejtmana Roman Línek. V dotčené zóně nebudou moci vzniknout žádné mohutné stavby jako například větrné elektrárny, památkáři budou posuzovat i některé stavební plány občanů a obcí, a to zejména v nejbližším okolí hřebčína. „Jsem přesvědčený, že omezení nebudou nijak dramatická, naopak, uchrání krajinu od necitlivých zásahů. Zápis by mohl být významným impulzem pro rozvoj cestovního ruchu a s tím spojeného podnikání,“ dodal Línek s tím, že i Pardubický kraj bude jinak posuzovat potřeby na infrastrukturu obcí, pokud budou mít tento statut.

Čtěte také:  Vrcholný mítink letošní karlovarské sezony: Oaks a Lázeňská míle

O své zkušenosti s vyhlášením památky UNESCO v Telči se s občany podělil také starosta tohoto města a nyní poradce ministra kultury Václav Jehlička. Doporučil přítomným starostům setkání s představiteli samosprávy v Lednicko-valtickém areálu, který má podobný charakter. Ten se stal po vyhlášení památkou UNESCO jednou z nejnavštěvovanějších oblastí v České republice. Ředitel hřebčína Jiří Machek slíbil setkání zorganizovat.

Oblast Kladrubska měla být převedena pod ochranu přírody už před rokem 1989, ale vlivem politických a personálních změn v různých institucích z toho tehdy sešlo. Geograficky ji určuji meandry Labe a pastviny v okolí hřebčína se svými alejemi, přívody vody a anglickými parky. „Myslím, že procházky alejemi a čtrnáctidenní pobyt v tomto prostředí by mohl mnoha přepracovaným lidem vynahradit péči psychiatra,“ řekla s nadsázkou Petra Ulbrychová. „Celý proces vedoucí k zapsání odhadují odborníci přibližně na tři roky,“ konstatoval Línek na dotaz občanů.

Národní hřebčín včetně obou stád běloušů a vraníků se stal v roce 1995 kulturní památkou, v roce 2002 byl spolu se stádem běloušů zapsán jako národní kulturní památka. Od roku 2007 je na indikativním seznamu památek UNESCO a ve spolupráci s Ministerstvem kultury a svým zřizovatelem – Ministerstvem zemědělství usiluje nyní o zapsání na seznam světového kulturního dědictví.

Zdroj: Pardubický kraj

Kladruby nad Labem Národní hřebčín Národní hřebčín Kladruby nad Labem s.p.o. UNESCO
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Nejkrásnější „Falco“ má dva poháry
Následující: Pozvánka na červencové závody na Suché

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Den starokladrubského koně a otevření výstavy „Tož budeme sedlat…“

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na sobotu 26. 5. 2018 slavnostní program pod názvem Den starokladrubského koně, který je oslavou výjimečného plemene koní, jeho domovského hřebčína, ale také tradičních činností, které k původnímu dvornímu hřebčínu patří. Zároveň je připomenutím úspěchů, kterých Národní hřebčín dosahuje v současnosti, zejména předložením nominační dokumentace ...