Home > Zpravodajství > domácí sport > Závody J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 předčily očekávání

Závody J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 předčily očekávání

Třetí ročník mezinárodních závodů v parkurovém skákání J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016, které jsou součástí Světového poháru, předčil veškerá očekávání. Těšil se z enormního zájmu jezdců, diváků i médií, což je skvělý signál pro pořadatele i partnery.

02

V roce 2015 byli organizátoři nadšení, když dorazilo 276 koní ze 14 zemí světa. Málokdo tušil, že o rok později dorazí 331 koní z 18 zemí. Nebýt toho, že se na poslední chvíli omluvili dva jezdci z Brazílie a Kanady, národů by byly rovné dvě desítky. S vyššími počty startujících se již do budoucna příliš počítat nedá, jelikož byla kapacita závodů zcela zaplněna a pořadatelé naopak nebyli schopni vyhovět všem zájemcům o účast. Startovní listiny byly zcela zaplněné a soutěžilo se i více jak 12 hodin denně.

NEJLEPŠÍ BYLI NĚMCI

Jednoznačně nejúspěšnější zemí bylo Německo, které si připsalo nejvyšší počet umístění jezdců na pomyslných medailových pozicích. Druhé by bylo Polsko a třetí, stejně jako v roce 2015, Česká republika. Ta měla samozřejmě největší zastoupení. Neztratili se však ani jezdci z Itálie, Maďarska, Rakouska nebo více vzdálených zemí jako jsou Nový Zéland a Korea. Překvapivě se moc nedařilo Slovákům, kteří předešlý ročník byli naopak nejúspěšnější.

03

Z jednotlivců je třeba samozřejmě vyzdvihnout výkon vítězky Grand Prix Jörne Sprehe z Německa. Ta nejen, že nenašla přemožitele s Lunou v nejnáročnější soutěži celých závodů. Vyhrála také hned úvodní soutěž celých závodů – Silver tour opening, v níž sedlala koně Kick Like Bum. Jörne Sprehe každopádně nebyla jedinou jezdkyní, jež se radovala z prvenství během tohoto mítinku hned dvakrát. Podobně na tom byl např. Gábor Szabó junior z Maďarska. Ten pro změnu vynikl tím, že vyhrál páteční i sobotní Diamond Tour s výškou překážek 145 a 150 centimetrů. Spokojen se svými výkony na té nejvyšší úrovni musí být i Němec Maximilian Schmid. Právě on vyhrál v roce 2015 Grand Prix a letos tomu byl také velmi blízko. Chyběly mu k tomu konkrétně dvě sekundy. Podobný časový rozdíl ho od nejvyšší příčky dělil během olomouckého mítinku hned dvakrát. Poprvé tomu bylo v sobotu při Ceně města Olomouc. – Zpět ale k dvojnásobným vítězům. Mezi ně se řadil i mladý polský jezdec Stanislaw Piatkowski, který triumfoval v úvodní části juniorské túry a poté ještě v Grand Prix pro tuto věkovou kategorii. Čtvrtou dvojitou šampionkou se stala mezi mladými koňmi klisna Scarface s jezdkyní Barborou Tomanovou, díky nimž bylo možné v závodní aréně slyšet českou státní hymnu. Dvě vítězné trofeje si z Olomouce odvezl ještě Thomas Holz – z Gold tour opening a z finále Youngster tour.

Celkem proběhlo během čtyř závodních dnů 18 soutěží, v nichž byla i díky generálnímu partnerovi, jímž byla již potřetí J&T Banka, rozdělena částka 138.100 eur. Jen na hlavní soutěžní kategorii připadlo 121.100 eur, přičemž dotace Grand Prix byla rovných 40.000 eur.

REKODRNÍ ZÁJEM NÁVŠTĚVNÍKŮ I MÉDIÍ

Mezinárodní závody J&T Banka CSI3*W Olomouc se vyznačují mimo jiné i tím, že mají skvělé publikum. Návštěvníci si v hojném počtu našli cestu do areálu Equine Sport Centra Olomouc i letos, a také v tomto směru padaly rekordy. V neděli byla kapacita hlediště zcela vyčerpána a na tribunách se vystřídaly téměř čtyři tisícovky diváků. Mimořádně silná byla i sobota, kdy pořadatelé počet příchozích odhadují na necelé tři tisíce. Vysoké návštěvnosti napomohl i souběžně probíhající půlmaraton, kdy mnozí jeho účastníci se před večerním během přišli alespoň na chvíli podívat na sportovní výkony jezdců a koní. Ve čtvrtek a v pátek byla dle očekávání návštěvnost podstatně slabší, ale i tak celkový počet diváků vzrostl na zhruba devět tisíc.

Vysoké návštěvnosti pomohla velmi silná mediální kampaň. Ani ta nemá v rámci jezdeckých akcí doposud obdoby. Na televizních obrazovkách byly odvysílány zhruba dvěstěkrát půlminutové reklamní spoty a podobný byl počet sponzorských vzkazů u vybraných pořadů. Slyšet byly také rozhlasové upoutávky a promo soutěže, vyšly tři desítky článků či inzerátů v lifestylových, společenských a tématických magazínech. Vydáno bylo 15 tiskových zpráv a v neposlední řadě po celé České republice vysela stovka billboardů na vysoce frekventovaných místech. Jen málokdo tak mohl přehlédnout, že Olomouc hostí ve dnech 23. až 26. června Světový pohár v parkurovém skákání.

Opomenout nelze ani internetová média a sociální sítě, které hrají čím dál větší roli. Samotnou stránku akce navštívilo v nejvytíženějších dnech téměř 20 tisíc absolutně unikátních návštěvníků, kteří si prohlédli během 40 tisíc návštěv na 120 tisíc stránek. Týdenní dosah příspěvků na Facebooku se vyšplhal k 85 tisícům uživatelů.

Zcela samostatnou kapitolou je pak televizní a internetové vysílání. Celé závody byly od čtvrtka do neděle přenášeny živě hned na třech internetových kanálech. Vedle stránek pořadatele to byl projekt iVysílání České televize a také EquiTV, která přenosy technicky zajišťovala. Odvysíláno bylo téměř 50 hodin soutěžního programu. K internetovému streamu bylo v součtu zaznamenáno přes 50 tisíc přístupů s průměrnou dobou sledovanosti kolem 6 minut. Velmi oblíbené byly i rozhovory s jezdci. Natočeno jich bylo 18 a společně s video záznamy dvou tiskových briefingů se jejich počet přehrání vyšplhal k 50 tisícům. Hlavní nedělní soutěž – Grand Prix CSI3*-W Olomouc vysílala živě Česká televize na programu ČT Sport a o dva dny později zařadila do svého programu navíc nezkrácený záznam v hlavním večerním vysílacím čase. Sledovanost každého z těchto pořadů pak překračuje stotisícovou hranici diváků.

Lze tak konstatovat, že mezinárodní skokové závody J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 byly vydařené po všech stránkách a můžeme se tak těšit, čím překvapí pořadatelé v příštím roce, co si připraví za novinky a v čem se jim podaří kvalitu této výjimečné sportovní události ještě zvýšit.

ESC Olomouc J&T Banka CSI3*-W Olomouc Parkur skoky Světový pohár
Předchozí: Hlasujte pro nejkrásnějšího koně 2016: Divize A Pony a miniaturní koně
Následující: Mistrovská soutěž vozatajů láká do Pardubic

Anna Kellnerová má nového koně, za čtvrt miliardy

Česká parkurová jezdkyně Anna Kellnerová má nového koně. Její otec, nejbohatší Čech, Petr Kellner jí koupil desetiletou klisnu Catch Me If You Can. Cena za úspěšnou klisnu dosáhla téměř 250 milionů korun. Klisnu Kellnerovým prodal Paul Schockemöhle, od kterého má Anna i valacha Silverstone B, se kterým již úspěšně závodí ...