Home > Zpravodajství > domácí sport > Závěrečné pardubické dostihy zasypal sníh

Závěrečné pardubické dostihy zasypal sníh

Závěrečným dostihům ČASCH na pardubickém závodišti počasí příliš nepřálo. Nejprve déšť a poté i sníh zasypal dostihovou dráhu. Přesto bylo odstartováno všech sedm dostihů, jejichž vrcholem byla Závěrečná steeplechase České asociace steeplechase věnovaná poslední vítězce Velké pardubické – Cena Orphee des Blins.

Doslova v bílé mlze bojovalo o vítězství ve steeplechase cross country II. kategorie na 4200 metrů devět koní. Byl tu Charme Look, který v září v Pardubicích suverénně vyhrál dostih III. kategorie, Status Quo byl v témže dostihu čtvrtý a v Ceně Vltavy získal třetí místo. Favoritem byl i vítěz loňské Ceny České asociace steeplechase Love the Win. A právě tento pětiletý ryzák, vedený žokejem Jaroslavem Myškou, se snažil napodobit klisnu, jejíž jméno dostih nesl. Podobně jako Orphee des Blins ve 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se usadil ve vedení dostihu a držel se tam až do cílové roviny. Na poslední překážce však udělal chybu a předstihl jej pětiletý Charme Look s žokejem Bohuslavem Mátlem. „Charme Look je velký kůň, trochu jsem se v těchto podmínkách bál v zatáčkách,“ přiznal vítězný žokej, který vyjádřil i pochvalu Jaroslavu Myškovi. „Připravil nám dobrý dostih,“ poznamenal Mátl. Jaroslav Myška se ale i přes porážku mohl radovat z vítězství. V Pardubicích vybojoval dvě první, dvě druhá a jedno páté místo a právě díky druhému místu v Ceně Orphee des Blins získal letošní titul šampiona na překážkách.
Třetí se umístil osmiletý Imbir s žokejem Marcelem Novákem, čtvrtá došla pětiletá hnědka Modena s jezdcem Adamem Čmielem v sedle. Pátý skončil jedenáctiletý Lirain, který v poslední době ale nedokončil dva dostihy a v Ceně Labe ztratil jezdce na Irské lavici. V jeho sedle tentokrát byl žokej Josef Bartoš. Dostih dokončili ještě Bodyguard a Valiant, zadrženi byli Renard Argenté a Nasariée.

Čtěte také:  Známá i méně známá výročí Velké pardubické

Charme LookCharme Look

Žokej Bohuslav Mátl se ze svého vítězství upřímně radoval. Charme Lookovi se ale pózovat fotografům příliš nechtělo.Žokej Bohuslav Mátl se ze svého vítězství upřímně radoval. Charme Lookovi se ale pózovat fotografům příliš nechtělo.

 

Za hustého sněžení se odehrával i předposlední dostih dne věnovaný životnímu jubileu žokeje Josefa Váni, osminásobného vítěze Velké pardubické. Steeplechase cross country III. kategorie na 3900 metrů, vypsaná pro čtyřleté a starší koně o dotaci 80 tisíc korun, měla zajímavé obsazení. Na jejím startu se sešla osmička koní, z nichž někteří měli za sebou umístění i na pardubickém závodišti. V květnu tu zvítězil Orix, v září Concord a Eldorado je vítězem dostihu přes proutěné překážky pro amatérské jezdce, který v Pardubicích startoval den před 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, cross country šel ale Eldorado poprvé. A nezklamal. Tento pětiletý tmavý hnědý valach, vedený žokejem Thomasem Boyerem a v tréninku Grzegorze Witolda Wroblewskeho, po boji porazil stejně starého valacha Glovera v sedle s žokejem Josefem Bartošem. Pro Boyera i Wroblewskeho to bylo druhé vítězství dne. Třetí v náročných podmínkách doběhl sedmiletý Kindly Boy s Petrem Tůmou, čtvrtý dokončil jeden z favoritů, šestiletý Concord s jezdcem Adamem Čmielem. Páté místo patří pětiletému Shersonovi a Janu Kratochvílovi. Dostih dokončili ještě tři další koně – Norino, Orix a Rare Delight.

 Úspěšný tým - trenér Grzegorz Witold Wroblewski a žokej Thomas Boyer a jejich vítězný Eldorado. Úspěšný tým – trenér Grzegorz Witold Wroblewski a žokej Thomas Boyer a jejich vítězný Eldorado.

Zajímavé byly i další rámcové dostihy. Do prvního dostihu dne, proutěných překážek na 3200 metrů pro tříleté koně, odstartovalo devět koní, mezi nimi i dva úplní nováčci. Natalie, dcera před časem skvělé steeplerky Nostalgie, mohla být překvapením dostihu a nakonec došla pátá. S přehledem zvítězila ryska Medula trenérky Heleny Vocáskové v sedle s žokejem Josefem Bartošem. Druzí došli Hollybear s žokejem Jaroslavem Myškou, třetí Dumágo s Matejem Rigem a čtvrtí se umístili Katchaba s Michalem Kubíkem v sedle. Pátá byla již zmiňovaná Natalie vedená žokejem Martinem Stromským. Cenu GRIM.cz – vinotéky on-line Pardubice dokončilo osm koní.

Čtěte také:  Rudolf Doležal se stal potřetí vítězem Českého skokového poháru

V druhém dostihu, Ceně společnosti Labeta a.s., dokončilo pět z deseti koní. Vítězem dostihu přes proutěné překážky na 3200 metrů pro čtyřleté a starší koně se stal pětiletý hnědý valach Skarabeus, kterého připravuje trenér vítězky 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou Grzegorz Witold Wroblewski. V dostihu ho vedl žokej Thomas Boyer. Druzí skončili šestiletý Trivero s Ondřejem Velkem, třetí pětiletá ryzka Sapfó s žokejem Martinem Stromským. Na čtvrtém místě dokončili osmiletý Perikles s žokejem Josefem Bartošem a na pátém čtyřletý Nonito s žokejem Jaroslavem Myškou, kteří se po téměř celý dostih drželi v čele. V závěru jim ale scházely síly.

První steeplechase cross country dne byla Cena společnosti Alfredo catering na 3400 metrů vypsaná pro čtyřleté koně. Odstartovalo 13 koní, dostih ale poznamenaly pády. Do cíle došlo sedm koní, s výrokem jistě zvítězila tmavá hnědka Fantaghiro s žokejem Marcelem Novákem. Druhý doběhl ryzák valach Jam Taki s žokejem Martinem Stromským, třetí se umístila hnědka Rain Magna s Jakubem Kocmanem v sedle. Čtvrtá příčka patří ryzáku El Viento a žokeji Bohuslavu Mátlovi, pátá pak hnědce Rose Wild a Ondřeji Velkovi. Dále dokončili Danubius a Maranello.

Ve čtvrtém dostihu, Ceně společnosti Interfoto, steeplechase cross country na 3400 metrů pro pětileté a starší koně, startovalo deset koní. Mezi favority patřil zkušený steepler, šestiletý Al Jaz, který svou roli potvrdil a s žokejem Jaroslavem Myškou zvítězil dokonce s výrokem zadrženě. Druhý doběhl šestiletý tmavý hnědý valach Puntarenas s Matejem Rigem, za nimi pak šestiletá hnědka Power Prize s Ondřejem Velkem v sedle. Čtvrté místo patří dalšímu z favoritů, šestiletému hnědému valachovi Eso a žokeji Thomasi Boyerovi, pátí skončili šestiletý Agdar a Petr Tůma.

Čtěte také:  Velká pardubická opět přilákala miliony diváků

Cena sklárny Crystal Glamour, steeplechase cross country na 4100 metrů pro pětileté a starší koně byla na programu posledního dostihového mítinku sezony jako pátý dostih dne. Odstartovalo do ní deset koní, jen polovina ale došla do cíle. Zvítězil favorit dostihu, šestiletý hnědý valach Marl Bora v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou. Překvapil Perfekt Mate s Jakubem Kocmanem, kteří dokončili na druhé příčce. Třetí místo patří pětiletému Florendovi a jediné ženě na startovní listině – Barboře Málkové. Čtvrtí dokončili šestiletá Lambrozina s žokejem Bohuslavem Mátlem, pátí sedmiletá hnědka Planeta a žokej Marcel Novák.

Předchozí: Pardubické závodiště popřálo Váňovi k 60. narozeninám
Následující: V Chuchli sezona skončila
x

Mohlo by vás zajímat

Kladrubský hřebčín postupně plní podmínky od UNESCO

Po trochu překvapivém červencovém zapsání Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem na seznam světového dědictví UNESCO se poprvé sešla Rada památky, aby projednala plnění podmínek, které jsou s tímto zápisem spojeny. Nadále pak bude působit jako Rada památky UNESCO a střežit udržitelnost tohoto kulturního statku v jeho kvalitě. ...