Home > Články > Zdraví > Zdraví-nemoci-ošetřování > Zdravá výživa „in natura“

Zdravá výživa „in natura“

Řecké senoČasto rádi přilepšíme svým čtyřnohým ratolestem nějakou tu chuťovku, ať už se jedná o výdobytky lidského pokroku v podobě čokolády, nebo nefalšovaných koňských keksíků. Samozřejmě nikdo nezapomíná na čistě přírodní zdroje, jako je zelenina, nebo ovoce, ale ne asi každý ví, že i bylinky a jiné přírodní produkty jsou pro koně přínosem a to nejenom vitamínů.

 • Jablka určitě patří mezi nejužívanější zpestření a nebo také jako odměna. Je to jaká si pomyslná jednička v ovoci pro koně. Stejně jako mrkev jsou zdrojem draslíku, vitamínu C a komplexních sacharidů. Nejenže dobře chutnají, ale obsahují flavonoidy, které jako v přírodě se přirozeně vyskytující jsou dobrými antioxidanty.
 • Pivovarské kvasnice jsou úplnou pokladnicí vitamínů a minerálů. Obsahují vápník, methionin, chrom, PABA, komplex vitamínů B, draslík a ještě velké množství dalších. Kvasnice jsou také bohaté na esenciální aminokyseliny potřebné pro kvalitní zpracování bílkovin. Pivovarské kvasnice jsou velmi cenným doplňkem jakéhokoli kondičního programu.
 • Mrkev je také číslo jedna, avšak z řady zeleniny. Je to stejně častý pamlsek a zpestření, jako jablka. Je velmi bohatá na vitamín A, který je důležitým základem pro zdravou kůži a oči. Mrkev obsahuje také nemalé množství draslíku, vitamínu C a komplexních sacharidů.
 • Měsíček lékařskýŘecké seno, nebo také Pískavice (Fenugreek) je velmi chutná bylina. Je vhodná pro zlepšení celkové vitální kondice těla a stavu kopyt. Je celkově velmi bohatá na vitamíny a je to velmi dobré tonikum. Samotná semena se používají i jako koření, nebo ve střídmém užívání také na odstranění žaludečních obtíží.
 • Měsíček, nebo také krusíček obecný, pampalík a ještě mnoho jmen má tato bylina, jež má velmi blahodárný vliv na zažívací trakt. Dobře působí také na játra. Nemalý vliv má i na artritidu a laminitidu.
 • „Heřmánek je všelék“, říkávaly naše babičky. A něco na tom bude. Rozhodně působí zklidňujícími účinky, je dobrý proti úzkosti a mezi tím dokáže velmi účinně zklidnit i žaludek. Má vysoký obsah vitamínů B.
 • Česnek je snad nejvšestrannější bylina. Zatím co někteří si jej věší ve věncích na krk, dá se využít mnohem praktičtěji. Je velmi účinný proti mnohým infekcím, kašli, zánětům, má podpůrný a léčivý vliv na oběhovou soustavu. Česnek je doslova napěchován vitamíny a minerály.
 • Ženšen je adaptogen. Posiluje jak fyzicky, tak má podpůrné vlastnosti pro psychiku při zvládání stresu. Ženšen také zvyšuje odolnost vůči infekcím a je plný vitamínů. Ve velké míře je v něm obsažen vitaním A, nemálo železa a vápníku.
 • Hloh dodává tělu PABA, jež napomáhá v metabolismu bílkovin a 19 důležitých bioflavonoidů, které zlepšují cirkulaci, normalizují krevní tlak a dobře působí na cévy, které se díky tomu stávají silnější a pružnější. Je také zásobárnou vitamínů B, železa a draslíku.
 • PetrželChmel je relaxační a uklidňující bylina, která může zmírnit nadýmání. Obsahuje vitamíny B.
 • Meduňka je také relaxační a blahodárná pro trávící systém, kde mimo jiné zmírňuje nadýmání. Meduňka má vysoký obsah minerálů, včetně železa, vápníku a draslíku.
 • Kopřiva je plná minerálů, především železa. V nemalé míře má kopřiva pozitivní vliv na stav srsti, která se díky ní stává pevná, bohatší již na první dojem působí zdravě.
 • Petržel je bylina s jasně zelenými listy, která je známá především svým vysokým obsahem vitamínů A a C, železa, hořčíku a draslíku. Používá se jako tonikum na podporu trávení. Ve větším množství může působit jako projímadlo. Má příznivé účinky na ledviny, zvyšuje vylučování sodíku a vody při současném zvýšení hladiny draslíku. V tomto směru se využívá jako aquatericum. S jeho pomocí se lépe v těle vstřebává mangan, který je potřebný pro kvalitní stavbu kostí.
 • Šípek může posílit kvalitu paznehtů a pojivové tkáně. Je také dobrým lékem na jaterní neduhy. Má velký obsah vitamínu C a působí preventivně proti infekcím.

Zdroje: Internet – Wikipedia, Brookby Herbs – Nový Zéland, Botany

Předchozí: HAYGAIN – konečně seno bez prachu a plísní !
Následující: Horsemanship aneb jak to vidím já – Co to tedy vlastně je?
x

Mohlo by vás zajímat

Ondřej Zvára: V O2 areně není jednoduché udržet soustředěnost koní

Parkurový reprezentant Ondřej Zvára stejně jako v loňském roce chystá se dvěma koňmi na Global Champions Prague PlayOffs do pražské O2 areny. Kromě vlastních startů se těší i na to, že bude opět sledovat finálové parkury družstev. Ondřej Zvára patří do tzv. A-kádru české parkurové reprezentace. Během galashow světového parkuru ...