Home > Zpravodajství > domácí sport > Železník, Registana a ti další – dubnoví oslavenci

Železník, Registana a ti další – dubnoví oslavenci

Hned pět vítězů Velké pardubické posledních dvaceti let slaví své narozeniny v měsíci dubnu. Šestým a o trochu starším oslavencem je legendární Železník, který přišel na svět 29. dubna 1978 a který se nesmazatelně vepsal do historie Velké pardubické. Jako jediný ji dokázal vyhrát čtyřikrát.

ŽELEZNÍK

Železník a Josef Váňa

Železník a Josef Váňa

Želda nebo taky Tygr, tak Železníkovi přezdívali. Tygr proto, že měl v horní řadě zubů dva navíc a připomínal prý šavlozubého tygra. Narodil se v Šamoríně, jeho matkou byla Želatina. Ta se v dostizích příliš neprosazovala, Železníkův otec Zigeunersohn ale patřil ke špičkám na východoněmeckých drahách. První proutěné překážky si Železník zkusil v roce 1982. Pak přišlo zranění a stěhování do Státního statku Světlá Hora. Po svém návratu na dostihové dráhy startoval nejprve s Antonínem Novákem, s nímž absolvoval i svou první Velkou pardubickou v roce 1985. Nezvítězil, stejně jako v roce 1986. Prvního triumfu dosáhl až o rok později, v roce 1987. To už byl jeho parťákem Josef Váňa. S ním své vítězství zopakoval ještě v roce 1988 a 1989. Rekordního čtvrtého vítězství mohli dosáhnout v roce 1990 při jubilejní 100. Velké pardubické. Jenže Železník se srazil s jiným koněm a dostih nedokončil. Pád tuto legendární dvojici potkal i v roce 1991, ale Josef Váňa se nevzdal, znovu se vyhoupl do sedla a po fantastické stíhací jízdě nakonec všechny své soupeře porazili. Naposledy Železník ve Velké pardubické startoval v roce 1992. Do dostihové dráhy tehdy ale vpadli demonstranti a Železník na to doplatil. Pravidla už tehdy nedovolovala jezdcům znovu nasednout… Železník byl několikrát vyhlášen koněm roku a je označován jako kůň století. Jeho čtyřnásobný triumf zatím žádný jiný kůň zopakovat nedokázal. Koňský důchod trávil ve Světlé Hoře, kam se na něj jezdili dívat turisté i zdaleka. Zemřel 22. prosince 2004 ve věku 26 let. Josef Váňa říká, že nepatřil mezi Železníkovy oblíbence a taky že Železník byl zpočátku líný kůň, ale také úžasná osobnost. Dokonce se nechal slyšet, že takový kůň se narodí jednou za sto let…

Čtěte také:  Sázky Betino od 12.července

REGISTANA

Registana a Peter Gehm

Registana a Peter Gehm

Dvojnásobná vítězka Velké pardubické z let 2003 – 2004 Registana se narodila 1. dubna 1996 v Německu, v roce 1999 zamířila do dostihové stáje Wrbna Racing ve Světlé Hoře – tedy na stejné místo, kde u trenéra Čestmíra Olehly sbíral své úspěchy Železník. Debutovala vítězstvím v květnu 2000 v Bratislavě s Jiřím Kameníčkem v sedle. Ten ji pravidelně v dostizích vedl až do září roku 2002, kdy se v italském Meranu do jejího sedla poprvé vyhoupl Peter Gehm – žokej, se kterým už o rok později poprvé zvítězila ve Velké pardubické. V jejím sedle se střídali ještě James Crowly a Dušan Andrés, se kterým také absolvoval svůj poslední dostih kariéry. Byla jím třetí kvalifikace pro Velkou pardubickou České pojišťovny v roce 2006. Jenže se zranila a místo do dostihu zamířila do chovu. Devatenáctiletá klisna dala pět hříbat, z nichž se někteří také úspěšně předvádějí na dostihových drahách.

CIPÍSEK

Vladislav Snitkovskij vyhrál VP s Cipískem

Vladislav Snitkovskij vyhrál VP s Cipískem

Hnědák s pohádkovým jménem Cipísek stojí za prvním trenérským triumfem – vítězstvím ve Velké pardubické Josefa Váni. V sedle byl Vladislav Snitkovskij. Cipísek s ním zvítězil v roce 1996 a je doposud posledním polokrevníkem, který Velkou pardubickou vyhrál. Narodil se 10. dubna 1988, podle statistik Jockey Clubu ČR poprvé startoval 7. května 1994 v Pardubicích. Debutoval třetím místem. Za svou poměrné krátkou čtyřletou kariéru posbíral osm vítězství. Naposledy startoval v roce 1998 ve Velké pardubické, kterou ale pro pád nedokončil. Tehdy zvítězil Peruán, který se 31. března 2015 dožil úctyhodný 27 let.

Čtěte také:  Karlovarské závodiště hostilo vrcholnou událost sezóny: Oaks a Lázeňskou míli

MASKUL

Maskul a Peter Gehm

Maskul a Peter Gehm

Maskul se narodil 15. dubna 1994 a patří mezi dvojnásobné vítěze Velké pardubické. Poprvé se mu podařilo vyhrát v roce 2002, kdy měl ve svém sedle budoucího „parťáka“ Registany Petera Gehma. Podruhé Maskul zvítězil v roce 2005 s jezdcem Dirkem Fuhrmannem, o rok později Velkou pardubickou nedokončili. Velké ambice na třetí vítězství měl přípravný tým Maskula v roce 2007, kdy štěstí pokoušel Jaroslav Myška. Jenže i tehdy přišel pád. V tomto ročníku nezvítězil ani Maskulův největší soupeř Decent Fellow, porazila je bílá královna Velké pardubické Sixteen.

 

 

RIGOLETTO

Vítěz Velké pardubické z roku 1993 se narodil před jedenatřiceti lety – 17. dubna 1984. Ještě rok před svým vítězstvím startoval v ruských barvách, společně s Eruditem ale zůstali v Čechách u trenéra Františka Holčáka a závodili pro českého majitele. Kuriózní ale je, že hnědák s „operním jménem“ v tomto roce dokončil Velkou pardubickou jako jediný startující. První vítězství se tak dočkal i zkušený jezdec Libor Štencl. Problémy přišly na Taxisu, který kromě Rigoletta překonali už jen Miki a Farad. Jenže první jmenovaný upadl na Velkém anglickém skoku, Farad byl těsně před cílem zadržen pro zranění. Rigoletto pak ve Velké pardubické startoval ještě v roce 1995, s Vladislavem Snitkovskim dokončili na desátém místě.

VRONSKY

Vronsky a Josef Váňa

Vronsky a Josef Váňa

Vronsky je jeden z koní, kteří pomohli Josefu Váňovi k osmi vítězstvím ve Velké pardubické. Narodil se 18. dubna 1988, ve Velké pardubické zvítězil jako devítiletý v roce 1997. Pro Josefa Váňu to bylo v pořadí páté vítězství v tomto náročném dostihu. Vronsky za svou kariéru startoval dvaatřicetkrát, třináctkrát zvítězil. V září 1999 zvítězil v Pardubicích ve Velké ceně Synthesie, o měsíc později při svém posledním startu dokončil Velkou pardubickou na šestém místě. Na věčné pastviny odešel v lednu 2013 ve věku 25 let.

Čtěte také:  Hruška vyhrál Velkou cenu Olomouce. Lídr ČSP tentokrát dojel třetí

Zdroj: www.pardubice-racecourse.cz

Cipísek dostihy Josef Váňa Maskul Peter Gehm Registana Rigoletto Velká pardubická Vronsky
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Od středy začínají pravidelné prohlídky ZH Písek
Následující: Skvělé zprávy z Gobi

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Sázky Betino od 12.července

Společnost TOTO CZ, podnikající pod obchodní značnou BETINO, úspěšně získala od Ministerstva financí ČR nové povolení ke kursovým sázkám na zvířecí dostih. Jako první a zatím jediná tak bude moci obsloužit diváky dostihů přímo na závodištích v České republice a navázat tak na předchozí úspěšnou činnost. Povolení nabylo právní moci 11. června, ...