Home > Zpravodajství > domácí sport > Zimní pohár ČJF zahájil v Hradištku sezonu 2017

Zimní pohár ČJF zahájil v Hradištku sezonu 2017

V sobotu 28. ledna odstartoval nejen čtvrtý ročník seriálu Zimní Jezdecký pohár ČJF, ale také celá sezona 2017. Vozatajské závody v Hradištku u Sadské byly totiž vůbec prvním oficiálním mítinkem v tomto roce. Zúčastnilo se jej přes 50 spřežení!…

Jiří Nesvačil st. Foto: Josef Malinovský

V královské kategorii čtyřspřeží zvítězil Jiří Nesvačil senior, i když jej v druhém kole o pár desetin sekundy předstihl Petr Vlašic. Oba dva v rozhodující části udělali jednu chybu a po přičtení pětisekundové penalizace dosáhli výsledku lehce přesahujícího 105 bodů. V prvním kole ovšem Petr Vlašic chyboval hned třikrát, a to rozhodlo v jeho neprospěch. V celkových součtech skončil až na třetím místě. Svých chyb jistě litoval i druhý v cíli Jaroslav Juráň. Ten v první části dvoukolové soutěže dokonce dosáhl na vůbec nejrychlejší čas ze všech čtyřspřeží. Jenže dvakrát chyboval. V podstatě totéž se stalo i v kole druhém, jen s tím rozdílem, že si připsal chyby tři. Přesto díky skvělým časům obsadil druhou příčku konečného pořadí. Čtvrtý řádek výsledkové listiny patřil Jaroslavu Jandlovi z pořádajícího Jezdeckého klubu Semice. Překvapivě až na páté pozici dokončil Jiří Nesvačil junior z Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Tento český reprezentant však předem avizoval, že se halových závodů bude účastnit spíše tréninkově s mladými a tudíž i méně zkušenými koňskými svěřenci. „Svého syna Jiřího jsem zpočátku považoval za nejsilnějšího konkurenta pro dnešní závod, ale bohužel mu to dnes nevyšlo. – Já jsem si závody moc užil. Sice byla velká zima, ale díky skvělé atmosféře a kvalitní organizaci se i to mrazivé počasí dalo vydržet,“ zhodnotil Jiří Nesvačil senior krátce po slavnostním vyhlášení soutěže.

Nestává se příliš často, že by jeden vozataj startoval v jedné soutěži hned třikrát. V kategorii dvojspřeží nastoupil se třemi páry Petr Vlašic a v patnáctičlenném startovním poli se ve všech třech případech dostal mezi nejlepších šest umístěných. S Bubinem a Lordem 34 zvítězil před Jaroslavem Juráněm a Milanem Domesem. S Filipem 11 a Ferdou 8 skončil čtvrtý a s koňmi Caviro a Bolide vybojoval šestou příčku, když jej o více jak tři body předstihl Robert Moravec. Do seriálu Zimní Jezdecký pohár České jezdecké federace každopádně vozataj může v každé soutěži bodovat pouze jednou, a tak si na své konto Vlašic připsal jen 10 bodů za vítězství. Body za 4. a 6. pozici ovšem nezískal nikdo a i tato skutečnost může hrát do karet při finálových součtech Petrovi Vlašicovi.

Petr Vlašic. Foto: Josef Malinovský

Nejobsazenější kategorií byla soutěž jednospřeží se 17 startujícími. V prvním kole předvedl bezkonkurenčně nejlepší jízdu Milan Domes. Shodou okolností dosáhl na čas 81,51 sekundy, stejně jako Markéta Sedlinská. Ale ta dvakrát chybovala a do výsledkové listiny se jí přičetlo navíc 10 trestných sekund. V druhém kole Sedlinská ani Domes nechybovali, a i když obhájkyně loňského vítězství z Hradištka byla v této části závodu nejlepší, na Milana Domese jí to celkově nestačilo a skončila za ním až druhá. Milan Domes kromě vítězství s Mágusem vybojoval i tzv. bramborovou medaili s Plutem XIV-1 SK/Pajkos. Třetí místo obsadil Dominik Brumovský.

Milan Domes. Foto: Josef Malinovský

Z oficiálních soutěží je třeba ještě zmínit kategorii dvojspřeží pony. V ní nenašla přemožitele Monika Pospíšilová. Absolutní novinkou při halových vozatajských závodech byla hobby soutěž dětí. Mezi šesti startujícími se nejvíce dařilo Adéle Lesákové, která o čtyři sekundy předstihla svoji sestru Michaelu.

Zimní pohár pokračuje v sobotu 4. února úvodním kolem pro parkurové jezdce. Vozatajové se sejdou při druhém kole 11. února ve Slatiňanech na Chrudimsku. Pořadatelem tohoto klání bude Národní hřebčín Kladruby nad Labem.

Předchozí: Přes 50 vozatajů zahájí zimní pohár v Hradištku
Následující: V pololetí koně letí

Do extrémního závodu je přihlášeno už více než tisíc závodníků

Premiérový TAXIS GLADIATOR RACE se blíží. Jedinečný závod na trati legendární Velké pardubické odstartuje 1. a 2. prosince. Do této chvíle se do tří závodů už registrovalo přes 1400 závodníků všech věkových kategorií, kteří zažijí Velkou pardubickou zpestřenou „gladiátorskými“ překážkami na vlastní kůži. A vůbec poprvé v historii závodiště se poběží ...