Chci zde mít svou reklamu
Home > Články > Zdraví > Zdraví-nemoci-ošetřování > Zlozvyky koní – klkání

Zlozvyky koní – klkání

Zlozvyk neboli stereotypní chování je naučený způsob chování, který se opakuje a to bez zjevného účelu. Toto chování může rušit pracovní a užitkovou výkonnost koně a může vést k závažným zdravotním poruchám.

Mezi jeden ze zlozvyků koní patří také klkání. Kůň se zapře zuby o nějaký předmět (hrazení, dvířka, žlab, napáječku…), vyklene krk a nasává vzduch do otevřené přední části jícnu. Říká se, že polyká vzduch. Ovšem rentgenologicky i endoskopicky bylo prokázáno, že se vzduch až do žaludku nedostane. Z tohoto důvodu se tedy nepotvrzuje zažitý mýtus, že klkající koně trpí častěji kolikami. Příčinnou tohoto chování může být jak genetická predispozice, tak i absence pracovního vytížení (nuda) či nedostatečný volný pohyb venku, stejně jako „okoukání“ zlozvyku od stájových kolegů. 

 

Někteří chovatelé mají pozitivní zkušenost se zmírněním tohoto zlozvyku v případě, že koně ustájili celodenně na pastvě. Je zde také operativní řešení (přetnutím a částečně i vyjmutím celé skupiny svalů ovládajících hrtan), které však není stoprocentně účinné. Omezení zlozvyku může napomoci i speciální nákrčník. Klkací řemen má na spodní části oblouk (z tvrdé kůže nebo železa). Tento oblouk tlačí na hrdlo koně a zabraňuje mu ohnout krk do pozice, ve které by mohl klkat.  Když se o to kůň pokusí, je klkacím řemenem přidušen. Na práci pod sedlem je však nutné tuto pomůcku sundat!

Prevencí před tímto chováním je zabránění koni, aby se nudil, nedostatek stereotypu – možnost pořízení hraček pro koně, dostatečný pobyt na pastvině s možností volného pohybu za potravou (rozmístění hromádek v ohradě donutí koně se přemisťovat za potravou).

 

Někteří koně se věnují této nectnosti pouze v boxu. Pobyt na pastvině jim nejen klkání znesnadňuje (pokud jsou odstraněny veškeré pevné překážky, do kterých by se mohli zapřít zuby), ale dostatečný pohyb s nezbytnými sociálními kontakty navozuje pohodu koně a vrací jej tak alespoň částečně do jeho přirozeného prostředí.

Pozor při koupi takového koně. Často se stává, že kůň přivedený do nového prostřední zpočátku neklká, a zlozvyk se projeví až za několik dní.

ZDROJ:

http://equi.wz.cz/
http://www.montebell.estranky.cz/
http://www.konicci.cz/

 

Předchozí: Pokroková doba a její náročný divák
Následující: Když koně vypráví…
x

Mohlo by vás zajímat

Příprava kolbiště pro GC PlayOffs proběhla hladce. Přijíždějí první koně

Je až neuvěřitelné, jak rychle se pražská O2 arena dokázala proměnit po skončení mistrovství světa ve florbale na parkurové kolbiště. Tento náročný proces proběhl ke spokojenosti pořadatelů naprosto hladce. Vše zaznamenaly televizní kamery… Za jediný den byly na plochu navezeny stovky tun speciální pískové směsi, na níž již od čtvrtka ...