Home > Články > Zdraví > Zdraví-nemoci-ošetřování > Zlozvyky koní – klkání

Zlozvyky koní – klkání

Zlozvyk neboli stereotypní chování je naučený způsob chování, který se opakuje a to bez zjevného účelu. Toto chování může rušit pracovní a užitkovou výkonnost koně a může vést k závažným zdravotním poruchám.

Mezi jeden ze zlozvyků koní patří také klkání. Kůň se zapře zuby o nějaký předmět (hrazení, dvířka, žlab, napáječku…), vyklene krk a nasává vzduch do otevřené přední části jícnu. Říká se, že polyká vzduch. Ovšem rentgenologicky i endoskopicky bylo prokázáno, že se vzduch až do žaludku nedostane. Z tohoto důvodu se tedy nepotvrzuje zažitý mýtus, že klkající koně trpí častěji kolikami. Příčinnou tohoto chování může být jak genetická predispozice, tak i absence pracovního vytížení (nuda) či nedostatečný volný pohyb venku, stejně jako „okoukání“ zlozvyku od stájových kolegů. 

 

Někteří chovatelé mají pozitivní zkušenost se zmírněním tohoto zlozvyku v případě, že koně ustájili celodenně na pastvě. Je zde také operativní řešení (přetnutím a částečně i vyjmutím celé skupiny svalů ovládajících hrtan), které však není stoprocentně účinné. Omezení zlozvyku může napomoci i speciální nákrčník. Klkací řemen má na spodní části oblouk (z tvrdé kůže nebo železa). Tento oblouk tlačí na hrdlo koně a zabraňuje mu ohnout krk do pozice, ve které by mohl klkat.  Když se o to kůň pokusí, je klkacím řemenem přidušen. Na práci pod sedlem je však nutné tuto pomůcku sundat!

Prevencí před tímto chováním je zabránění koni, aby se nudil, nedostatek stereotypu – možnost pořízení hraček pro koně, dostatečný pobyt na pastvině s možností volného pohybu za potravou (rozmístění hromádek v ohradě donutí koně se přemisťovat za potravou).

 

Někteří koně se věnují této nectnosti pouze v boxu. Pobyt na pastvině jim nejen klkání znesnadňuje (pokud jsou odstraněny veškeré pevné překážky, do kterých by se mohli zapřít zuby), ale dostatečný pohyb s nezbytnými sociálními kontakty navozuje pohodu koně a vrací jej tak alespoň částečně do jeho přirozeného prostředí.

Pozor při koupi takového koně. Často se stává, že kůň přivedený do nového prostřední zpočátku neklká, a zlozvyk se projeví až za několik dní.

ZDROJ:

http://equi.wz.cz/
http://www.montebell.estranky.cz/
http://www.konicci.cz/

 

Předchozí: Pokroková doba a její náročný divák
Následující: Když koně vypráví…
x

Mohlo by vás zajímat

Kdo míří na Prague PlayOffs? Parkurové hvězdy pojedou o 12 milionů eur

Jména jezdců, kteří nastoupí do letošního ročníku Global Champions Prague PlayOffs, byla odtajněna. Do Prahy se, stejně jako v roce 2018, chystá absolutní parkurová špička. Chybět nebudou šampioni série z předešlých let i olympijští medailisté. Do začátku druhého ročníku Global Champions Prague PlayOffs zbývá necelý týden. Jména jezdců, kteří se ...