Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > pozvánky > Znovuobnovení soutěží všestrannosti na Karlovarsku

Znovuobnovení soutěží všestrannosti na Karlovarsku

Pořadatelka Rosnických soutězí všestrannosti Jana Valdmanová na parkuru s koněm Buso v 1982
Nadcházející sobotu 27. srpna mají ve svém kalendáři zvýrazněnou milovníci jezdeckého sportu a především vyznavači soutěží všestrannosti, jinými slovy military. V dávné minulosti se jednalo výhradně o vojenská klání, jejichž původním cílem bylo vyzkoušet schopnosti vojenského koně a jezdce. Úspěchu se dočkal pouze jezdec, který dokázal rozložit síly koně na dlouhé cestě, orientovat se v terénu a bezpečně překonávat překážky.

První zmínka o dálkové distanční jízdě, jež vedla z Vídně do Vídeňského Nového Města a měřila 28 km, pochází z roku 1678.

Jezdecká a sportovní stáj Tandem v Rosnicích se formou veřejného tréninku pokusí o znovu zrození odvětví jezdeckého sportu, který má v Karlových Varech dlouhou tradici. Zejména v 60. a 70. letech minulého století se mu věnovalo mnoho tamních jezdců. Namátkou vzpomeňme bratry Veselovské, Jiřího Trosta, Alexandru Holcovou, Miroslava Mičku, Karla Lukáše, Ladislava Bartůňka, Danu Klusákovou. Jejich štafetu později převzali Dana Balcarová, Tomáš Kavka nebo Jana Plachá. Republikovými mistryněmi byly vedle Iva Kočíka Daniela Donthová a Jana Lančaričová. Karlovy Vary se v minulosti staly třikrát dějištěm republikových přeborů. Před 62 lety zvítězil na republikové úrovni pardubický jezdec Josef Idlbek s Tygrem. Mnohem více úspěchů slavily domácí barvy při Mistrovství ČSSR v roce 1978. Zlatou medaili mezi dorostenci vybojovala Jana Lančaričová s hnědákem Gerolanem. Tato dvojice získala na rozmanité trati plné přírodních i umělých překážek kolem starorolského vysílače o rok později ještě medaili stříbrnou.

Čtěte také:  ČSP Velká cena Opavy s kompletní TOP4 na startu

Po několikaletém období nezájmu se soutěže všestrannosti v podobě mistrovských i mezinárodních závodů do Karlových Varů, konkrétně do areálu dostihového závodiště ve Dvorech, vrátily na konci 90. let. Mnohé nezapomenutelné vzpomínky si nyní přesně po deseti letech můžeme osvěžit zásluhou Jany Valdmanové. Předsedkyně JSS Tandem KV a stále aktivní závodnice připravila se svým týmem na sobotu neoficiální závody ROSNICKÉ MILITARY v kategoriích „Hobby mini“ a „Hobby ZK“. Program začne v úderem osmé hodiny ranní. Diváci mohou fandit při drezúrní zkoušce, atraktivní terénní jízdě a parkuru.

Foto: archiv autorky

Předchozí: V Nebanicích opět v říjnu Hobby „Starší v sedle“
Následující: Nebanice trochu jinak
x

Mohlo by vás zajímat

ČSP Velká cena Frenštátu pro Slováka Šulka

Český skokový pohár 2018 má za sebou předposlední závodní mítink. V kvalitně obsazené Eurobit Velké ceně Frenštátu se v neděli 16. září z vítězství radoval slovenský reprezentant Igor Šulek, který jako jediný v obou částech soutěže nechyboval. „Až do poslední chvíle jsem si nebyl jistý, zda to vyjde,“ popsal po ...